Zloději mají nový způsob, jak najít v zaparkovaných autech cenné věci

Vykradené auto (ilustrační snímek)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vykradené auto (ilustrační snímek)

Riziko představuje elektronika se spuštěným Bluetooth. Ani jeho vypnutí ale neznamená ochranu před vykradením. Policie doporučuje nenechávat v autě vůbec nic cenného.

Americký magazín Wired popisuje případy, při nichž se z aut ztratila elektronika i přesto, že byla důmyslně ukrytá třeba pod sedadlem.

Podle magazínu mohla zlodějům pomoct bezplatná mobilní aplikace, kterou se dá jednoduše zjistit, zda je ve voze schovaný notebook nebo třeba tablet s aktivovanou technologií Bluetooth.

Krádeže pomocí mobilů

"Díky aplikaci je možné zjistit, zda se ve voze nenachází například nějaké příslušenství, jako jsou chytré hodinky nebo jiné elektronické vybavení," vysvětluje Přemysl Vaculík z portálu Dotekománie, která se věnuje mobilním aplikacím.

Aplikace funguje tak, že v okolí detekuje zařízení se spuštěným Bluetooth. Na základě síly signálu lze pak poznat, zda se k němu dotyčný přibližujete, nebo vzdalujete. A snadno tak může odvodit, v kterém autě se technika nachází.

Při testování aplikace na parkovišti v Praze se reportérovi Radiožurnálu podařio pomocí aplikace nalézt ve vozech jeden mobilní telefon, v dalším elektronickou cigaretu a v jiném zase počítač.

Auto není trezor

Policie apeluje na řidiče, aby v autech nenechávali žádné věci, ani ty s vypnutým Bluetooth. Sníží tím riziko vloupání na minimum.

Podle policejní mluvčí Lenky Sikorová si totiž zloději i bez aplikace vybírají svůj cíl prostým pozorováním: "Pachatelé si často své oběti vytipují a při vloupání do vozidla jdou takzvaně na jisto."

Zloději vykradou auto i kvůli odložené bundě nebo krabičce cigaret. Na to upozorňuje pražský kriminalista Jakub Al-Rihany. Ten se ale v praxi s krádeží s využitím mobilní aplikace ještě nesetkal: "Spíše je to tak, že pachatelé chodí náhodně kolem vozidel, i třeba v noci s baterkou. Pokud ve vozidlech něco vidí, tak to vezmou."

Policie vloni objasnila jen každý osmý nahlášený případ vloupání do auta. Většina pachatelů jsou recidivisté nebo drogově závislí.