Zahraniční řidiči, kteří v Česku nedodržují přepisy, zatím pokutám unikají

Ministři dopravy členských států Visegrádské čtyřky v Praze jednali o bezpečnosti silničního provozu
Ministři dopravy členských států Visegrádské čtyřky v Praze jednali o bezpečnosti silničního provozu

Země Evropské unie chtějí zabránit tomu, aby se řidiči vyhýbali pokutám za dopravní přestupky, které spáchají na území jiných členských států. Sloužit k tomu má systém Eucaris propojující registry vozidel jednotlivých členských států. Jeho českou část nedávno spustilo Ministerstvo dopravy. Přesto cizinci, kteří v Česku porušili dopravní předpisy, zatím pokutám unikají.

„Bohužel tady musím přiznat, že resort dopravy ve věci zaspal. Byl jsem trochu v šoku, když jsem zjistil, že v resortu byli kolegové, kteří nechtěli propojit české databáze s evropskými. Sestavil jsem skupinu, která se tím intenzivně zabývá. Hrozily nám i pokuty z Evropské unie za to, že se nepřipojujeme do systému Eucaris. My jsme to odvrátili, jsme připojeni a budeme si ty informace vyměňovat,“ říká o systému Eucaris ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO.

Čtěte také

V praxi se ale řidiče ze zahraniční, kteří v České republice spáchají dopravní přestupek, zatím pokutou postihovat nedaří, jak vysvětluje Josef Mihalík, ředitel odboru dopravněsprávních činností pražského magistrátu. „V současné době ty přestupky neřešíme, protože nezjistíme vlastníka ani, kde se to auto pohybuje v cizině. Nemáme proto, komu bychom to poslali, takže to nefunguje. Ty přestupky, které se vymáhají, by si musel vymáhat každý úřad samostatně. My bychom si řešili jenom pražské a to ostatní by řešili obce s rozšířenou působností nebo krajské správy, kraje. Nevím o tom opravdu nic. Nikdo nás o tom neinformoval. My se to dozvídáme většinou z novin.“

Systém je v současné době pouze ve zkušebním provozu a podle Mihalíka de facto nefunguje. Navíc úřad nemá dostatek pracovníků na to, aby zpracovával přestupky cizinců na území České republiky. Řidiči cizí národnosti, kteří u nás porušili pravidla, jsou teď sankcionováni jen v případě, že přestupek zdokumentuje policie a auto nebo motorku přímo zastaví.

„Buď s přestupkem dotyčný souhlasí a je možnost takový přestupek řešit v blokovém řízení, takže má dotyčný na zaplacení pokuty a uhradí ji v hotovosti, nebo nemá. Potom se mu vydává blok na pokutu na místě nezaplacenou. Do 15 dnů ji může uhradit na služebně orgánu, který vydal tu pokutu. V opačném případě potom k tomu má přiloženou i složenku, kde je i IBAN kód, takže on může uhradit pokutu prostřednictvím svého osobního účtu,“ popisuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.