V Calais to vře: Agresivní uprchlíci ohrožují řidiče kamionů

V Calais to vře: Agresivní uprchlíci ohrožují řidiče kamionů
V Calais to vře: Agresivní uprchlíci ohrožují řidiče kamionů

Agresivita afrických běženců ve francouzském Calais stoupá. Ve snaze dostat se do kamionů, jedoucích do Velké Británie, rozbíjejí auta, ničí náklady. Řidiči se nezřídka bojí o život. Podle jednoho z nich se situace stále zhoršuje.

"Já jsem tam přijel někdy v jednu hodinu ráno. Vyskákali ze křoví. A začnou vám bouchat do auta. V poslední době mě to hodně rozhodilo, protože jsem viděl, že používají kladiva, používají 'pajcry' (tyče na otevírání beden). Takže za chvíli máte utržená lanka, plomby, vypáčené dveře. Vleze vám tam pět, šest lidí. Někdo za nimi zavře dveře. A hotovo." Podle řidiče kamionu Zdeňka Vykouřila je to naprosto běžná situace, kterou zažívá prakticky každý šofér, čekající ve francouzském Calais na trajekt nebo vlak do Velké Británie.

Čtěte také

Dlouhodobý problém eskaluje

Utečenci jsou na rozdíl od řidičů ozbrojeni. "Ta agresivita opravdu den ze dne stoupá. Za mnou byl Polák, který stál a troubil, když mi lámali zámky. Se tam na něj vrhli s kameny a roztřískali mu čelní okno. V poslední době je to čím dál tím horší a jde opravdu o holý život těch řidičů,“ upozorňuje Zdeněk Vykouřil.

Odhady v Calais mluví až o 40 tisících uprchlíků, které francouzští celníci neustále vracejí zpátky do vnitrozemí. Díky speciálním přístrojům, měřícím množství oxidu uhličitého, jsou schopni odhalit lidi i mezi nákladem. Ovšem pokud se do kamionu běženci dostanou až po této kontrole a odhalí je britská strana, pak nevinného řidiče čeká opravdu vysoká pokuta. Třeba i 120 tisíc korun jako v případě Zdeňka Vykouřila: „Pes mi tam vyštěkal pět utečenců. Já jsem dostal 600 za každého. To znamená, platil jsem 3000 liber pokutu. A moje německá firma za každého dostala 2000 liber. Za pět lidí, kteří se vám tam nějak dostali, anglická strana vyinkasovala 13 tisíc liber.“

Současná situace je skutečná velice vážná, přestože – jak potvrzuje Martin Felix ze Sdružení dopravců Česmad Bohemia – utečenci jsou v Calais dobrých patnáct, dvacet let: "Je to problém dlouhodobý, který ovšem s rostoucí vlnou utečenců začíná eskalovat. Také proto, že ti ilegální imigranti už nemají v podstatě žádnou naději a jsou schopni všeho. Je jich také obrovské množství."

Čtěte také

Pokuty a bezpečnostní systém

Loni Britové sazby výrazně zvýšili, ale zároveň nabídli řidičům registraci do takzvaného bezpečnostního systému. Podle Felixe je to v současné době jediná možná ochrany řidičů: „Budou parkovat na hlídaných parkovištích, neustále kontrolovat celistvost plomb, lanek. Takže když to budou dodržovat, povedou si o tom záznamy, je možné že se na základě toho buď úplně vyviní, nebo alespoň jim bude pokuta výrazně snížena."

Ovšem do doby, než politici vyřeší situaci s uprchlíky, budou řidiči kamionů stále v ohrožení.