Počet mrtvých na silnicích letos vzrostl

Na českých silnicích zemřelo v prvních 5 měsících letošního roku 186 lidí. To je o 25 víc než loni za stejnou dobu. Národní strategie bezpečnosti silničního provozu přitom předpokládá, že by mrtvých na silnicích nemělo být letos víc než 400. Už teď je to ale téměř polovina, a přitom nejkritičtější období roku, tedy prázdniny, jsou teprve před námi.

„Já si myslím, že tam se hodně podepsal vliv teplého počasí. Horké počasí s sebou nese zvýšenou únavu řidičů motorových vozidel.“ Jmenuje jednu z hlavních příčin nárůstu tragických nehod Roman Budský, dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti. Jedním z důvodů, proč se dlouhodobě nedaří snižovat počty obětí, je podle Budského, taky nedostatek policistů, kteří by dodržování předpisů na silnicích hlídali.

Čtěte také

„Nikoli strategicky, to znamená maximální počty mrtvých a těžce zraněných, byly v podstatě dány politicky. Tam se vlastně neřeklo, co my potřebujeme, abychom ten úkol splnili. Najednou se prostě vyhlásilo: „Bude tady X mrtvých a maximálně X těžce zraněných.“ V tomto je jeden ze zásadních problémů, že my jsme vyhlásili cíle, ale vůbec jsme nevytvořili podmínky, abychom toho dosáhli.“

Centrum dopravního výzkumu upozorňovalo ještě loni na to, že pokud se situace na silnicích nezlepší, bude Česká republika v tomto ohledu do deseti let nejnebezpečnější zemí Evropské unie. Vláda proto loni strategii bezpečnosti upravila, dodává Veronika Valentová z Centra dopravního výzkumu. „Právě tou revizí se reagovalo na tenhle fakt. Přičemž za loňský rok se nám podařilo se posunout na 14. místo v Evropě, takže jsme se dostali trošku do lepšího průměru. Jak se ale ukazuje v letošním roce, tak opět sklouzáváme a určitě nebudeme cíle národní strategie splnit.“

Nejrizikovějším obdobím celého roku jsou co do počtu tragických dopravních nehod blížící se prázdniny. Loni zemřelo na silnicích v červenci a srpnu přes sto lidí - tedy pětina všech obětí nehod v loňském roce.