Otáčky, střešní box nebo klimatizace. Čím vším zvýšíte spotřebu auta?

Spotřeba na cestě do Freistadtu

Při cestě autem na dovolenou někdy zbytečně vyhazujeme peníze oknem. Například jen takový střešní box může podle odborníků zvýšit spotřebu auta až o několik litrů. Čeští motoristé ale spotřebu paliva na cestě za dovolenou moc neřeší.

„Nemám žádné triky, jak ušetřit palivo.“
„Jezdíme bez klimatizace a vyhazujeme.“
„To vůbec neřeším, prostě jedu.“
„Stojím co nejmíň na plynu.“

Ušetřit palivo na dlouhé cestě může nejen lehká noha na plynu, ale taky hmotnost zavazadel. Vyplatí se proto zvážit, co si s sebou na dovolenou vzít, a co nechat doma. „Každých sto kilogramů hmotnosti navíc zvyšuje spotřebu auta o 0,7 litru. Střešní box zvyšuje odpor vzduchu, takže je dobré ho použít jenom v případě, když je to nezbytně nutné. Když jedete po dálnici rychlostí 120 kilometrů za hodinu, je třeba počítat s tím, že spotřeba se zvyšuje až o čtyři litry,“ říká držitel mnoha rekordů v úsporné jízdě autem Rakušan Gerhard Plattner.

Předvídavost

V tomto případě samozřejmě záleží taky na velikosti, tvaru a umístění boxu. Snížit spotřebu a ušetřit za benzín nebo naftu pak podle něj pomůže i předvídavost. „Nejdůležitější je při jízdě předvídat, nejet příliš pomalu a ne moc rychle akcelerovat. Předejdete tím nechtěnému brzdění. Když brzdíte, ničíte energii. Je prostě zbytečné zrychlovat a pak hned brzdit. Předvídavost šetří palivo nejvíc.“

Čtěte také

Ušetřit se dá i omezením klimatizace. Pokud cestuje večer nebo v noci, kdy venkovní teploty klesnou, je zbytečné ji zapínat. Přes den se ale určitě vyplatí v autě lehce chladit, aby byl člověk fit a jel bezpečněji. A snížit náklady na cestování se pak dají i správným řazením, říká držitel mnoha rekordů v úsporné jízdě autem Rakušan Gerhard Plattner. „U dieselového motoru je výhoda, že můžete otáčky udržovat velmi nízko a dosáhnete tím nižší spotřeby. U benzínového motoru to tak není. Tam je třeba udržovat otáčky mezi dvěma až čtyřmi tisíci.“ Na spotřebu má vliv také to, jaký používáte motorový olej, kvalita paliva a také to, na jakých pneumatikách jezdíte.