Kde nedaleko českoněmeckých hranic se dá koupat a odpočívat uprostřed přírody?

Berzdorfer See
Berzdorfer See

V dnešní části seriálu Autem po Evropě se vydáme do Německa. A do kufru si přibalíme plavky a plážovou osušku a sportovní vybavení. Jedeme totiž za koupáním, na brusle i na kolo. Jak je to daleko, kolik stojí v Německu benzín a budete potřebovat dálniční známku?

Vyjíždíme z Liberce, ujeli jsme 21 kilometrů, necháváme za sebou Hrádek nad Nisou a projíždíme českoněmeckou hranici, doklady ukazovat nemusíme – nikdo po nás nic nechce. Je tady dost benzínových pump – třeba tady je směrovka 100 metrů na čerpací stanici. Benzín tady stojí 1,40 eur a nafta 1,36 eur. Parkujeme u jezera Berzdorfer See u města Görlitz.

Všichni se tam dole koupají, vy jste na bruslích, jak se vám tady líbí? „Líbí se nám tady, jeto hezky udělané – dráha dobrá, ježdění také, voda super, ale krajina vypadá prostě jako zatopený důl. Na Mácháči je to hezčí. Také jsme málem umřeli žízní – hledali jsme nějaký kiosek. Nakonec jsme se museli zout a jít po písku asi 100 nebo 200 metrů do nějakého zapadákova. Tohle je špatné. Vyrazili jsme sem z Hejnic u Liberce – to je asi 20 kilometrů.“

Čtěte také

„My jsme jeli z Frýdlantu, 27 kilometrů. Je to od nás kousek. My jsme z Liberce, cesta trvala asi hodinu, silnice je dobrá. Zaparkovali jsme přímo v areálu celého jezera. Stálo nás to 2,5 eur na celý den, ale slyšeli jsme tady, že lidé kolikrát neparkují přímo v areálu, ale tady za kolejemi, kde je to bezplatně a potom ty koleje přebíhají. Ale když jsme jeli okolo, viděli jsme i policisty, jak to tam hlídají.“

Není tedy radno přebíhat koleje a šetřit za parkování. Vystavujete se nebezpečí pokuty. Benzín je v Německu zhruba o dvě koruny na litr levnější než u nás. Dálniční známku k Jezerům u Görlitzu a Žitavy nepotřebujete.