Dakarský deník 16 - Česká radost na cílové rampě

Aleš Loprais v cíli
Aleš Loprais v cíli

Rallye Dakar 2014 je minulostí. Včera pozdě v noci vyjelo na cílovou rampu v chilském Valparaisu pět českých strojů. Radost po více než devíti tisících kilometrů extrémně těžké trati byla obrovská. Společně se závodníky jí sdílely statisíce chilských fanoušků. Pojďme se teď v Dakarském deníku našeho reportéra v konvoji přenést přímo na náměstí Sotomayor.

„Sám tomu nemůžu věřit a je to pro mě neskutečný zadostiučinění dlouholeté dřiny. Na osmý pokus se mi podařilo udělat velký úspěch,“ měl radost z osmnáctého místa mezi motorkáři David Pabiška. Jeho český parťák na motocyklu Jan Veselý do cíle nedojel, protože sjel do průsmyku, ze kterého nemohl ven. Zachránit ho musel pořadatelský vrtulník.

Kvůli technickým problémům musel ze soutěže odstoupit Josef Macháček, který bojoval poprvé v kategorii aut s buginou. Podobně skončil Martin Kolomý s Tatrou a Jaroslav Valtr s Liazem. Druhá liazka řízená Vlastimilem Vildmanem si ale do Valparaisa dojela pro třinácté místo. „Jsem rád, že ta liazka, která se ve své podstatě Dakaru účastnila jako první české auto, dojela do cíle a že jsme tady. Jsem šťastný.“

Nejrychlejším českým kamionem byla Tatra Aleše Lopraise, která dokázala vyhrát dvě etapy. Jenže technické problémy jí srazily až na šesté místo. Važme si ale toho, že do cíle dorazilo pět z devíti českých strojů. Nejtěžší jihoamerický Dakar totiž vyřadil víc než polovinu startujících. Včetně pilota Tatry Martina Kolomého, který při sledování ceremoniálu v roli diváka už myslel na Dakar 2015.

„Samozřejmě, že jsem musel pracovat, abych se mohl jet a vyzkoušet si to znovu, protože Dakar je prostě nemoc. Dokud se nedojede do cíle, tak to bude člověk zkoušet, dokud bude moct.“