Chcete nechat zlikvidovat své staré auto?

Co se starým autem?

V posledních letech začala platit pravidla, kvůli kterým se stará auta stávají problematickým artiklem. Při prodeji se v závislosti na emisních normách platí vysoké poplatky, k tomu vás z České kanceláře pojistitelů bedlivě hlídají, abyste poctivě platili povinné ručení. Kdo udělá chybu, schytá mastné penále. Proto všechno se stále více lidí rozhoduje své staré auto odvézt na vrakoviště. Jak to ale udělat, aby to bylo výhodné?

Stará auta jsou pro vrakoviště a kovošroty zdrojem obživy – proto se majitele starých aut snaží všemožnými způsoby lákat. „Hlavně zdarma, a aby to bylo co nejblíže, to by pro mě asi bylo nějaký kritérium, které bych volil,“ říká Václav Mayer, který se branži pohybuje dlouhá léta. Říká, od září 2013, kdy se změnily podmínky pro likvidaci vraků, aut na likvidaci přibylo.

„Dřív, kdy byla odhláška na čestné odhlášení, tak bohužel docházelo k tomu, že si spousta lidí vypisovala takzvané čestné prohlášení a vozidlo jim vlastně zůstalo doma na dvoře,“ popisuje Václav Mayer.

Čtěte také

Majitel se většinou snažil prodat po součástkách. Něco takového už dnes možné není, říká provozovatel jednoho z berounských kovošrotů. „Autovrak by měl samozřejmě obsahovat motor, převodovku. To že na něm není nějaký plast nebo nějaké zařízení jako je sedačka a tak dále, vůbec neřešíme. Když auto nemá motor, tak ho majitel většinou někde má – buď ho vyndá a má ho někde ve stodole nebo ho má prostě někde pohozený. My se to snažíme udělat tak, aby motor byl. Ještě jsem se tedy nesetkal s tím, že motor k autu nebyl,“ říká Václav Mayer.

Častěji se setkává s tím, že po něm lidé chtějí protokol o likvidaci auta, které už ale neexistuje. Protokol je přitom úřední listina. „Takový protokol nenapíšete na koleni na kus papíru, ale je na to program, který vypisuje náležité parametry a po vypsání ho odešlete online na ministerstvo životního prostředí,“ vysvětluje Václav Mayer.

Protokol budete potřebovat při odhlašování auta z registru. Tam podle zákona máte dorazit do 14 dnů od likvidace i s technickým průkazem a registračními značkami. Pokud auto z registru neodhlásíte, počítejte s tím, že se na vás za čas obrátí Česká kancelář pojistitelů a bude chtít zaplatit povinné ručení a tučné penále. Doklady o vyřazení auta si z těchto důvodů schovejte.