Autoklempíři si poradí i se stovkami důlků po kroupách nebo s promáčklinou přes půlku dveří

Autoklempíř
Autoklempíř

Silné bouřky a kroupy v jižních Čechách o víkendu vystrašily nejednoho řidiče, který své auto parkuje venku na ulici. Krupobití může napáchat velké škody na karoserii. Majiteli takto poškozeného vozu pak často nezbývá než navštívit odborný servis a nechat si důlky od krup takzvaně vyklepat. Jak se to dělá?

Stačí jedna přeháňka a vaše auto vypadá jako by na něj z nebe spadly stovky golfových míčků. Stalo se to i perleťově bílému kombíku, který teď stojí uprostřed dílny jednoho autoklempířství na severu Prahy.

Čtěte také

Na opravu karoserie zde dohlíží Pavel Korger: „Toto jsou označená místa, kde je průhyb. Ono ho nemusíte okem vidět. Nicméně my tu opravu provádíme tak, aby nebyla vidět pod skenovací lampou. To znamená, že to, co necvičené oko nevidí, tak ta lampa ukáže. A my musíme ten materiál dostat do původního stavu.“

Autoklempíři – scanovací lampa

Klempířům v tom pomáhají různě zahnuté háky a kladiva. Když nejde promáčklina vytlačit, přilepí na ni přísavku s tavným lepidlem a důlek vytáhnou. Nemusí nic brousit, kytovat ani lakovat. Promáčkliny vyrovnávají takzvanou metodou PDR. Ta pracuje s paměťovými vlastnostmi plechu.

„Dělali jsme i 500, i 600 důlků na střeše. Myslím, že tak pět šest hodin,“ popisuje klempíř Mikhailo Vyniarskyi. Metodou PDR se ale opravují nejenom důlky po kroupách, ale i různé „ťukance" na parkovištích nebo promáčkliny od vandalů.

Nástroje autoklempířů

„V podstatě ten vůz není nikterak poškozený, protože se to provádí tak, že nedojde k poškození ani laku, ani plechu,“ říká Pavel Korger.

„Když je to vozidlo po kroupách a je opravdu zasažené po celé části, tak pak je tam potřeba počítat, že na to mechanik potřebuje řádově 24 hodin. Co se týká poškození po nevhodném parkování nebo vandalismu, tak je většinou složitější oprava. Nicméně jsme schopní a běžně opravujeme třeba dveře, které mají průhyb přes polovinu plochy. Lze vyrovnat i velká místa,“ přibližuje Pavel Korger. Mnohdy tak šikovní klempíři opraví i díly, které by se jinak musely úplně vyměnit.

Čtěte také