Leden na silnicích: Sněhové kalamity a tisíce hovorů do dispečinku Zelené vlny

Zelená vlna: Dárkové předměty

Děkujeme všem, kteří nám svým zavoláním na bezplatnou nonstop linku 800 553 553 pomáhali i v lednu hledat lepší cestu. Vybraným z nejaktivnějích Zpravodajů Zelené vlny posíláme praktické dárky.

Souhrnná statistika za rok 2018 potvrzuje téměř stabilní tendenci rostoucího počtu dopravních nehod (řešených Policií ČR). Zatímco v roce 2009 jich bylo 74.815, vloni už 104.764. Počet obětí sice za ta léta obecně klesl. Ale ve srovnání s rokem 2017 byl ten loňský o poznání tragičtější, nejhorší za poslední tři roky. Konkrétně v roce 2009 zemřelo 832 lidí, kupříkladu v roce 2012 celkem 681 lidí, v roce 2016 to bylo 545 lidí, v roce 2017 pak 502 lidí a vloni už zase 565 lidí.

A jak začal rok 2019? Obecně v lednu aut na silnicích tradičně lehce ubývá. To sice platilo i pro letošní první měsíc. Ovšem výraznější úbytek dopravních nehod to nepřineslo. Ostatně žádný div, provoz náležitě potrápilo několik sněhových nadílek. Zejména pak kalamita 14. ledna. Celkem policisté vyjížděli k 7.974 nehodám. Při nich 27 lidí přišlo o život a dalších 83 utrpělo těžké zranění.

Do dispečinku Zelené vlny v lednu směrovalo 4.537 hovorů. Aktuální postřehy ze silnic, řadu naléhavých varování a podrobností k problémům na dálnicích a silnicích volali naši registrovaní Zpravodajové i další posluchači. Všem za nenahraditelnou spolupráci děkujeme.

Zelená vlna: Dárkové předměty

Třem z nejčastěji volajících opět posíláme několik praktických pozorností. Na hřejivou zimní čepici, pohodlné bavlněné tričko, šikovnou škrabku na led, pouzdro na doklady, klíčenku a reflexní pásek se mohou těšit:

Tomáš Zdechovský, Hradec Králové
Daniel Beck, Nová Ves nad Nisou
Jan Hruša, Jablonec nad Nisou

Kromě pravidelných odměn pro nejaktivnější volající máme pro Zelené vlny i další výhody. Jestli ještě nejste registrovaní, stručný registrační formulář vyplníte během chvíle. A pokud už Zpravodajem ZV jste, nezapomeňte, že statistiky se počítají na základě telefonního čísla, které uvedete při registraci. Eventuální změny proto hlaste prostřednictvím formuláře pro aktualizaci údajů.