Zemřel šéf Fiatu Sergio Marchionne

Sergio Marchionne

Hubatý, charismatický, s ničím se nepáral. Z bankrotujícího Fiatu udělal automobilku světového významu. V 66 letech na pooperační komplikace zemřel Sergio Marchionne, bývalý generální ředitel automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles a jedna z největších postav automobilového světa poslední dekády.

„One more question. Where do you buy your clothes?“
„Online.“

Na tu otázku Sergio Marchionne asi nebyl úplně připravený, ale publikum na letošním detroitském autosalonu pobavil a v klidu odpověděl, že své naprosto typické černé svetry si kupuje online, ve slevě a po tuctech. Marchionne byl vždy příkladem toho, že i nebývale úspěšný muž přeci nemusí nosit oblek a kravatu.

„Byl to skvělý účetní, vystudovaný právník, který se celý život pohyboval v auditorských firmách a tak podobně. Na začátku nového tisíciletí si ho vyhlídli majitelé Fiatu a když v roce 2004 na tom byl Fiat opravdu špatně, měl velké dluhy a nevypadlo to s ním dobře, tak ho prostě najali."

Vypráví motoristický novinář ze serveru iDnes.cz a specialista na italské automobilky František Dvořák. Marchionne začal s Fiatem splácet dluhy, zahájil investice do nových modelů. To nejlepší mělo ještě přijít.

„V roce 2009, když praskla velká úvěrová bublina v Americe, tak na tom byly špatně americké automobilky a Marchionne opět přispěchal a Chrysler převzal v podstatě zadarmo. "

Fiat Chrysler Automobiles, to jsou mimo jiné značky jako Alfa Romeo, Dodge, Jeep, Maserati a donedávna také Ferrari. Marchionnemu se podařilo to, o co se snažil s Chryslerem už Daimler. Tedy naučit spolupracovat Američany a Evropany a stavět auta, která by se líbila na obou stranách Atlantiku. Přestože dělal i nepopulární rozhodnutí, když například do pozadí stáhl v Itálii velmi oblíbenou značku Lancia, Fiat pod jeho rukama rostl.

Naposledy se Sergio Marchionne na veřejnosti ukázal minulý měsíc v Římě při předávání policejních jeepů italským karabiniérům. V košili, v kulatých brýlích a v černém svetru. Zřejmě v jednom z těch, které koupil online a ve slevě.