Víte jak poskytnout první pomoc třeba při dopravní nehodě?

28. srpen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ukázky poskytování první pomoci

Jen pražská záchranná služba má ročně na 120 tisíc výjezdů. Od podezření na infarkt, zdánlivé banality až po vážné úrazy a okamžiky, kdy jde doslova o život. V takových situacích rozhoduje rychlá první pomoc. Tu ale často neumíme poskytnout, přitom rozdíl mezi životem a smrtí se leckdy počítá na vteřiny. První pomoc ale umí poskytnout každý, kdo umí počítat a má dvě ruce.

Ideální je, když je nás víc. Zatímco jeden okamžitě volá na linku 155, kde zachráncům poskytnou potřebné rady, druhý se bude věnovat potřebnému. Důležité je neváhat a nečekat. Při masivním krvácení, zástavě dýchání nebo srdce, odumírá mozek do pěti minut.

Čtěte také

„Není důležité ošetřovat v první fázi zlomeniny a vůbec laik, jako poskytovatel první pomoci nemusí zjišťovat, co všechno má člověk za zranění, důležité je, aby se dožil příjezdu záchranné služby, čili důležitá je skutečně pouze přítomnost zachování základních životních funkcí,“ vysvětluje záchranář Alan Ryba.

První, co v případě například dopravní nehody nebo úrazu řešíme, je masivní krvácení, a to mluvíme o tepenném nebo žilním krvácení. Ne o rozsáhlých odřeninách. „Připravíme si tlakový balíček – hotový obvaz, který nerozbalíme, anebo si složíme kus rukávu nebo jiné látky, vytvoříme balíček a ten přitiskneme přímo do rány. Buďto tam můžeme tlakový balíček držet, pokud se nepotřebujeme starat o další pacienty, nebo pevným přitažením balíček přivážeme na krvácející místo,“ popisuje Alan Ryba.

Zaškrtit vždycky nad...

Pak musíme krvácející končetinu ještě zaškrtit. „Samozřejmě co nejblíže nad ránou, ale vždy pouze nad loktem nebo nad kolenem, což je z toho důvodu, že pod kolenem a pod loktem, čili na předloktí máme dvě kosti a my potřebujeme škrtidlem tepnu, cévu přitáhnout a přiškrtit ke kosti. Pokud tam budeme mít dvě kosti, nemusí se nám to podařit,“ varuje Alan Ryba.

Když zraněný nekrvácí, položíme si několik základních otázek. „Je člověk v bezvědomí? Mluví s námi, reaguje na nějaký náš podnět? Dýchá, vidím dýchací pohyby, cítím proud vydechovaného vzduchu? Je přítomna srdeční činnost?“ Jestliže zraněný nedýchá, uvolníme mu dýchací cesty.

Čtěte také

„Dýchací cesty bychom uvolnili předsunutím dolní čelisti – chytili bychom člověka za úhly dolní čelisti nebo za bradu nebo za dolní čelist a předsunuli bychom ji dopředu tak, aby spodní zuby byli před horními. A samozřejmě bychom měli slyšet obnovení dýchání a sledovat zvedání hrudníku.“

Pak následuje v případě zástavy srdeční masáž. S napjatýma rukama se opřeme o konec hrudní kosti a tu stiskneme 100x za minutu o několik centimetrů. Zraněný musí ležet na tvrdém podkladu a masáž provádíme až do příjezdu záchranné služby.

autor: pgj
Spustit audio