Víte jak odhadnout stotisícovou škodu při dopravní nehodě? My ano

02999630.jpeg

K drobné nehodě bez zranění, bez škody na majetku třetí osoby a při škodě do 100 tisíc korun na každém z vozidel nemusíme volat policii. Šetří to nejen její čas, ale především náš. A také se viník nehody vyhne pokutě. Zranění pozná každý. To, že jsme zničili ještě něco jiného než jen svoje a druhé auto, poznáme také snadno. Ale jak poznat škodu do 100 tisíc korun? To je leckdy „oříšek“.

Mám v ruce fotografii s octavií druhé generace, jejíž řidič nedobrzdil pravděpodobně za nákladním autem. Poničená je maska, jeden světlomet a pomuchlaná kapota a blatník. Dokážete odhadnout škodu na této škodě? „Neodvážil bych se ani u té oktávky, ale řekl bych zhruba 50 tisíc. Kdyby to bylo třeba jenom rozbité světlo, ale jinak ne, neodhadla bych to. Řekla bych 60 až 70 tisíc,“ snaží se odhadovat řidiči a řidičky.

Inkriminovanou fotografii nám půjčil, samozřejmě se zamalovanými registračními značkami, zkušený likvidátor Ondřej Fungerhut. Stejně jako oslovení bych škodu odhadoval okolo 50 až 60 tisíc korun. „Odhad bych udělala asi stejný na základě prvotní fotodokumentace. Problémem je, že po odstranění vozidla může být zjištěno i další poškození, kdy už náraz a deformační zóna mohla proniknout až dovnitř motorového prostoru,“ říká Ondřej Fungerhut.

Čtěte také

Právě nedobrzdění je typickou drobnou nehodou. Rozhodující je pak síla nárazu. Velmi malé rychlosti do 7 km/h dokáže pohltit nárazník, pár střepů také odhadneme, ale takové poškození jako u zmiňované octavie už je na odhad zrádné. „Pokud došlo k čelnímu nárazu a vozidlo je vybaveno airbagy, které byly aktivovány, tak určitě je potřeba navýšit škodu řádově u škodovek třeba o 15 až 20 tisíc u jednoho airbagu,“ vysvětluje Ondřej Fungerhut.

Vytékají kapaliny - volejte policii

Logicky se také škoda odvíjí od stáří auta. Zjednodušeně se dá říct, že i u starších aut, jakmile se pod autem objeví kapaliny, měli bychom volat policii. Zpravidla je totiž zasažen motor. Nehledě na to, že hasiči musí vyteklé kapaliny odstranit. Ale co auto, do kterého někdo zezadu narazí? Taková auta vypadají na první pohled daleko méně poškozená.

Zvláště u nárazů zezadu se někdy škoda může jevit menšího rozsahu, ale deformace mohla zasáhnout podlahový prostor třeba zavazadelníku – je tedy potřeba vzadu odkrýt kobereček a podívat se, zda nedošlo k deformaci. Nárazník je z plastu, tak může při nárazu dojít k navrácení do jeho původní polohy, ale část pod nárazníkem – výztuha a zadní čelo – mohla být nárazem poškozena,“ upozorňuje Ondřej Fungerhut.

Čtěte také

Odhadnout škodu do 100 tisíc korun je tedy zrádné. A není výjimkou, že následně pojišťovna zjistí, že poškození auta bylo větší. „Každý takovýto případ posuzujeme individuálně. Musím upozornit účastníky nehod na to, že pojišťovna má právo v těchto případech krátit pojistné plnění,“ říká Ondřej Fungerhut. Samozřejmě, něco jiného bude, když se výsledná škoda vyšplhá na 120 nebo na 300 tisíc korun.