Velikonoce na silnicích: Sváteční řidiči, poruchy, nehody, kolony, nervozita a tři tisíce policistů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kolona na dálnici - ilustrační foto

Během Velikonoc počítejte na silnicích s posílenými policejními kontrolami. Ty se zaměří kromě alkoholu mimo jiné i na nebezpečné předjíždění. V pohotovosti jsou také odtahová vozidla asistenčních služeb. Náš reportér zjišťoval, s jakými problémy řidičům během velikonočních svátků pomáhají nejčastěji.

Pokud odjíždíte na Velikonoce, přesvědčte se, že máte auto v pořádku. Policie na silnicích kontroluje nejen přestupky, ale třeba i technický stav vozidla. Mít vůz v řádném stavu se vyplatí i v kolonách. Ty se na dálnicích a silnicích v celém Česku tvořily už ve středu odpoledne. Dnes ve čtvrtek problémy vrcholí. Provoz na mnoha místech odpoledne kolabuje. Třeba na D1 z Prahy na Vyškov popojíždí kolem Brna až třicetikilometrová kolona od Ostrovačic k Rohlence.

Odtahovky v permanenci

Hodně práce mají v tyto dny také odtahové služby jednotlivých pojišťoven. Častěji než u dopravních nehod ale pomáhají u problémů, které si zaviní motoristé sami. Vysvětluje mluvčí Asociace asistenčních společností Aleš Povr: "Jako například záměna paliva, nebo došlé palivo v nádrži. Tím se potvrzuje předpoklad, že na silnice vyjíždějí i sváteční řidiči."

Asistenční společnosti o Velikonocích odbaví průměrně 1.500 až 2.000 zásahů. Vliv na počet má samozřejmě termín Velikonoc a počasí v danou dobu.

Čtěte také

V terénu tři tisíce policistů

Na silnicích má být během Velikonoc přibližně 3.000 uniformovaných policistů. Podle ředitele služby dopravní policie Tomáše Lercha budou hlídkovat i v místech omezení, třeba na dálnici D1. To proto, aby mohli co nejdřív zasáhnout v případě komplikací, jako je dopravní nehoda nebo porouchané vozidlo.

Policejní kontrola, ilustrační foto

Loni se o velikonočních svátcích stalo přes 670 dopravních nehod. "Co je pozitivní, nezaznamenali jsme žádnou smrtelnou dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. Ale přesto zjišťujeme právě v průběhu velikonočních svátků vyšší počet nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Na druhou stranu musíme říci, že v loňském roce Velikonoce připadly na přelom března a dubna. Vždy když jsou Velikonoce až koncem dubna, mívají nehody většinou tragičtější následky," obává se letošní situace Lerch.

Čtěte také

Co dělat při poruše nebo nehodě

Pokud už se řidič stane účastníkem dopravní nehody, nebo se mu porouchá auto, neměl by podle dopravního experta z Autoklubu ČR Libora Budiny zmatkovat, ale zapnout výstražná světla a zastavit na co nejbezpečnějším místě: "A hlavně myslet na svoji bezpečnost, vzít si reflexní vestu, nejlépe všichni členové vozidla, postavit výstražný trojúhelník 50 metrů za vozidlo, pokud je to na dálnici tak alespoň 100 metrů. A potom odejít nejlépe za svodidla."

V koloně se nestresujte

Jakmile se dostanete do kolony, nenechte se vystresovat delším čekáním. Dopravní psycholog Michal Walter doporučuje: „Pohovořit s posádkou, probrat nekonfliktní témata, pustit si hudbu a udělat si pohodu. Smířit se s tím, že se to jen tak rychle nerozjede. Více se poradit nedá."

Walter také varuje před řidiči, kteří se po výjezdu z kolony snaží dohnat čas, takže překračují povolenou rychlost, nebo nebezpečně předjíždějí.

Čtěte také

Zbytkový alkohol i po 15 a více hodinách

Pokud si o Velikonocích dopřejete skleničku, vyplatí se zodpovědně zvážit, jak brzy po té poslední usednete za volant.

Dopravní expert z Autoklubu ČR Libor Budina varuje řidiče před zbytkovým alkoholem: "Například šest skleniček tvrdého alkoholu může být v krvi řidiče až 15 hodin. Takže pokud motoristé jedou druhý den, měli by si dát pozor na ten zbytkový alkohol, což samozřejmě ještě může být ovlivněno nebo posíleno konzumací jiných potravin, jiných nápojů. Dále je to samozřejmě ovlivněno hmotností a podobně, je tam více faktorů."

Podrobněji o alkoholu za volantem včetně orientačního přehledu, za jak dlouho zmizí alkohol z krve po vypití různého množství například piva, na stránkách Besipu.