Továrna na pneumatiky už nyní vyrábí zásoby na zimu

26. duben 2018 12:19

Pokud jste svoje auto nedávno přezuli na letní gumy, tak pneumatiky, na kterých budete jezdit v zimě, ještě nejspíš neřešíte. Jinak je tomu ale v továrně v Otrokovicích. Pneumatiky tam vyrábějí už více než 45 let a její brány teď opouštějí statisíce plášťů se zimním vzorkem. Společně se zaměstnanci továrny Jiřím Hradilem a Magdou Nagy se do výroby podíval taky náš reportér.

Nejprve je nutné podotknout, že výroba pneumatik zrovna nevoní. „Kaučuk se láme, takže ten zápach, který člověk cítí, to je typická gumařina.“ Mou pozornost upoutávají pytle na paletách opodál. "To hnědé je přírodní kaučuk a ten bílý je syntetický.“ Když si ale přivoním rovnou k tomu přírodnímu, jsou cítit uzené mandle.

Čtěte také

„V Prvním stupni se vezmou suroviny jako takové: kaučuk, saze a udělá se takový hrubý materiál. V tom druhém stupni se to ještě promíchává s těmi nejrůznějšími komponenty pro tu směs, kterou potřebujeme.“ Nemohu si nevšimnout všudypřítomných gumových pásů vyskládaných na paletách a napadá mě, že z nich se zřejmě lisují pneumatiky. „Ty jednotlivé kaučuky, které jsme viděli před chvílí, ty když se zamíchají, tak výsledek vypadne v této podobě a takhle se nám napásuje. Potom se to seká a jde to o patro níž, kde se do toho zamíchávají urychlovače a teprve potom máme směs připravenou k vulkanizaci.“

„Stroj to pak automaticky vezme, vloží to do lisu, lis se zavře a začne ta řízená vulkanizace, kdy při určité teplotě a tlaku se z té plastické pneumatiky stává elastická, která má ty vlastnosti, které se od pneumatiky žádají.“ Napadá mě, že je to vlastně taková pec, jako když pečeme bábovku. „Ano, pec s formou, vlastně taková forma na bábovku, akorát lepší, dražší a sofistikovanější.“

„Když se vytáhne ta pneumatika z lisu, tak pak nějakou dobu odpočívá tak, aby vychladla, a z dopravníku už jde ke kolegům, kteří dělají první vizuální kontrolu toho, že ta pneumatika je v pořádku.“

Potom už hotové pneumatiky opouští továrnu. Tímto způsobem jich tady každý den vyrobí více než 60 000.

autor: Jan Pastor
Spustit audio