TOP 10 Výmoly – máte v něm svého favorita?

První tři místa vyhrály výmoly ve Smečně, ale i zbylých 7 výtluků z pomyslné TOP 10 si zasluhuje svoji medaili

Medailové pozice už od minulého čtvrtku 25. července známe – všechna tři výmolářská místa obsadily výtluky ve středočeské obci Smečno. Jak ale vypadá konečný žebříček TOP 10? I na dalších místech se umístily zajímavé výtluky a byla by škoda, kdybychom je nezveřejnili. Podívejte se do galerie, kde najdete prvních deset fotografií úseků, které od vás získaly nejvíce hlasů.

Hlasování začalo 15. dubna letošního roku, do projektu se zapojilo téměř dva tisíce motoristů a na webu Výmoly.cz bylo publikováno 3 176 výtluků a rozbitých silničních úseků. Počty nahlášených výtluků meziročně stoupají o desítky procent.

„Přispěla k tomu rostoucí popularita projektu a čím dál větší chuť lidí něco změnit. Výmoly.cz pomáhají navazovat komunikaci mezi silničáři a řidiči,“ komentuje výsledky autor projektu Petr Čaník.

Zajímavá historie vítězného úseku silnice ve Smečně

Na všech třech stupních „vítězů“ se umístily úseky ve středočeském Smečně. Oceněné úseky najdete na frekventovaném průtahu městem, kterému místní dali výmluvnou přezdívku tankodrom Smečno. A že mají místní smysl pro humor, dokládá i to, že vítězný úsek se pyšní přezdívkou „past na mamuta“: tento úsek je ale už od začátku července opraven.

Středočeský kraj úsek nechal před několika lety za 21 miliónů korun zrekonstruovat, ale zřejmě bez zpevnění podloží, takže po letošní zimě se ocitl v havarijním stavu a s notnou dávkou nadsázky lze považovat za symbolické, že se vítězný výmol objevil v zatáčce poblíž místního hřbitova.

Opravy se dočká přes polovina děr

Projekt Výmoly existuje už třetí rok a daří se mu čím dál více propojovat motoristy se silničáři. Dokládá to rostoucí počet oprav: silničáři se v letošním roce vypořádali s 32 procenty děr, které řidiči nafotili a umístili na webové stránky Výmoly.cz. Znamená to, v řeči čísel, že z nahlášených 2 301 úseků prošlo rekonstrukcí 743.

Dobrou zprávou je, že ze strany silničářů je projekt vnímán pozitivně a podařilo se navázat efektivní komunikaci mezi řidiči a správci silnic. Věříme, že se tento pozitivní trend podaří zachovat i do budoucích ročníků tohoto užitečného a úspěšného projektu. A to, že je úspěšný, dokládá určitě i to, že začíná mít úspěchy i v zahraničí: projekt se podařilo rozjet na Slovensku, v Maďarsku a můžeme prozradit, že autor má plány ho rozšířit v blízké budoucnosti i do dalších dvou zemí.

Projekt Výmoly pokračuje soubojem krajů

A právě nyní vstupuje letošní ročník projektu do své další fáze, ve které mezi sebou budou soutěžit jednotlivé kraje. Zatím je nejaktivnějším regionem s nejvyšším počtem opravených děr Moravskoslezský kraj – opravili už 46 procent letos zaregistrovaných rigolů. Na druhém místě je kraj Zlínský a třetí místo drží kraj Královéhradecký.

Kraj s největším počtem opravených výtluků získá dotaci ve výši 100 tisíc korun. Pořadí se ještě může do konce roku změnit a ovlivnit ho můžete i vy tím, že se do projektu aktivně zapojíte. Jenom stěžovat si někdy nestačí!