Tata Nano: Auto za hubičku

Luxusní verze

Indická společnost Tata Motors dnes na autosalonu v indickém Dillí představila superlevné auto Tata Nano. Cena byla stanovena na 100 000 rupií, což je v přepočtu 45 000 korun.

Nano je dlouhé 310 cm, široké metr a půl, vysoké 1,6 metru a uveze 4 cestující. Přední kola bude pohánět vzadu umístěný benzínový dvouválec o objemu 623 ccm a výkonu 33 koní. V nabídce by měl být i maloobjemový naftový motor.

Firma slíbila cenu 100 000 rupií už před 5 lety a jak dnes prohlásil šéf firmy Ratan Tata: "Slib je slib." Mimochodem, je to o polovinu méně než dosud nejlevnější auto v Indii model Maruti 800 a jen dvakrát vyšší než cena motorky o objemu 100 ccm. Pro zajímavost v Dillí dnes vstoupila na trh také Škoda Fabia, ta je ale 5x dražší než Nano, když bude stát 499 000 rupií.

Šéf firmy Ratan Tata za jeden z důvodů vývoje levného vozítka označil příležitost změnit situaci na indických silnicích, na nichž nyní převažují skútry nad automobily. Často je vidět, jak se na skútrech vozí celá rodina i s nákladem, což není zrovna nejbezpečnější. Díky levnému autu budou mít vlastní automobil náhle na dosah další miliony indických rodin, které začínají v zemi tvořit rostoucí střední třídu.

Za rok se v Indii prodá milion osobních aut, ale sedm milionů motorek a skútrů. Ačkoli se světové automobilky nejprve tomuto projektu spíše posmívali, nyní už Volkswagen, Toyota, Honda i Fiat, který nedávno oživil model 500 "cinquecento", ohlásili záměr vyvinout podobné auto. Pracují už na něm také společně Renault a Nissan. A malé auto se chystá představit i naše Škoda.

Tata chce nejlevnější auto na světě vyvážet do východní Evropy, Latinské Ameriky, Malajsie a Afriky, ale zřejmě nebude svůj nový vůz vyvážet na Západ, především kvůli přísným bezpečnostním a emisním předpisům.