Stáčení tachometrů bude přestupek, senát podpořil novelu zákona

02163089.jpeg
02163089.jpeg

Najít na internetu firmu, která v Česku veřejně nabízí úpravu stavu tachometru, není nic složitého. Od října by ale mohla taková společnost dostat až půlmiliónovou pokutu. Umožnila by to novela zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou ve středu podpořil senát. Navíc by se ze stáčení tachometru stal přestupek.

Na internetu jsem našel jeden pražský servis, který nabízí úpravu stavu tachometru. Z firmy se nechtěl nikdo oficiálně vyjádřit. Po telefonu mi ale jeden z techniků prozradil, že vlastně namontují do auta malou elektronickou krabičku, která je napojena na řídící jednotku. A řidič si pak během jízdy sám vypíná načítání kilometrů. Kolik za to lidé zaplatí mi, ale už technik neřekl. Cena není uvedena ani na jejich internetových stránkách.

Podle novely se bude jednat o přestupek, za který bude hrozit pokuta. Podle mluvčího Ministerstva dopravy Zdeňka Neusera se dopouští přestupku ten, kdo nelegálně stáčí tachometr, ať už je to sám řidič nebo firma. „Sankce 500 tisíc hrozí samozřejmě každému, kdo nelegálně stočil tachometr a může to být i jednotlivec. My míříme na jednotlivce a společnosti, které takovou činnost vykonávají opakovaně a za úplatu.“

Čtěte také

V případě, že bude na autě nutné vyměnit tachometr třeba kvůli závadě, bude muset automechanik vystavit protokol, který pak provozovatel auta předá při první následné evidenční kontrole na STK. Ministerstvo dopravy do budoucna uvažuje také o systému, který by z technické prohlídky automaticky posílal zprávu o autě s nižším rozdílem kilometrů, než mělo při poslední kontrole.

Stočený tachometr je snadné odhalit

Stav tachometru se dá zkontrolovat například na webu Sdružení na ochranu vlastníků automobilů. Jejich systém za dobu fungování zkontroloval přes 12 000 aut a odhalil víc než 650 milionů stočených kilometrů. Ministerstvo dopravy pak doporučuje, aby si lidé před koupí auta vždy jeho stav prověřili, potvrzuje mluvčí resortu Zdeněk Neuser: „Proto apelujeme, aby si vozidlo dostatečně prověřili, třeba pomocí naší aplikace Kontrolatachometru.cz. V tuto chvíli tam stačí zadat pouze VIN svého vozidla, nemusí tam být číslo protokolu poslední technické prohlídky.“

Stav tachometru umí ověřit i společnost Cebia, která spolupracuje s několika autobazary. Některé z nich ale využívají k ověření stavu tachometrů víc zdrojů, dodává například provozní ředitel AAA auto Petr Vaněček. „Využíváme jednak externích partnerů, databáze policie, leasingových společností, bank, ale máme také samozřejmě vlastní interní databázi, kterou neustále aktualizujeme a doplňujeme. Takže je to poměrně komplikovaný proces a pro subjekt, který se tím nezabývá na pravidelné bázi, nebo běžný laik to nedokáže odhalit.“ Svůj systém má na zjištění správného stavu tachometru i autobazar ESA.

Kontroly budou pokračovat

Přestupky budou kontrolovat podle Ministerstva dopravy hlavně krajské úřady, stavy tachometrů ale můžou zjišťovat i na jiných místech, upřesňuje mluvčí resortu Zdeněk Neuser: „V praxi se ten stav tachometru kontroluje zejména během STK a SME a tento přestupek může při silniční kontrole zjistit také policie.“

Nelegální stáčení tachometrů neřeší jen Česká republika, ale zabývá se jím také Evropský parlament. Ten ve svém posledním průzkumu zjistil, že asi polovina dovezených aut má stočený tachometr. Navrhuje tedy systém, který by lépe a častěji zaznamenával kilometry do databáze.