Řidiče „pečlivky“ zaujme chránič dveří

Nový Ford Focus RS

Automobilka s modrým oválem ve znaku má v nabídce něco, co nikdo jiný – speciální, aktivní chrániče dveří. Velmi zjednodušeně řečeno jde o jakési malé gumové stěrače, které při otevírání dveří vyskočí ven a ochrání hranu dveří. Řidiči „pečlivky“ z toho budou jistě nadšení. Jak jsme ověřili, patentované řešení totiž opravdu funguje.

„Jo to je tohle, aha.“
„Takhle ti to zajede.“
„Asi to fungovat bude.“

Pravidelní posluchači asi poznali kolegy Petra Krále a Jana Říhu. Stojí u oranžového focusu, bouchají dveřmi a kromě ceníku zkoumají i jejich nezvyklý zvuk. Jako když něco přivřete. „A to je ten moment, kdy se ozve podivný mechanický zvuk těsně před zabouchnutím dveří. Já jsem si myslel, že tam mám pásy nebo něco. Na to si člověk musí zvyknout, ale opravdu, ať člověk bouchne s dveřmi dynamicky nebo pomalu opatrně, tak chránič funguje, zaleze,“ konstatuje Jan Říha. Chrániče dveří měl pod drobnohledem celý týden

Čtěte také

„Jednou se mi u předních dveří, když jsem je opatrně otvíral, stalo, že se to vytáhlo napůl a ve chvíli, kdy jsem zabouchával dveře, tak se chránič neschoval. Ručně jsem to vrátil dovnitř a potom chránič opět fungoval bez problémů,“ popisuje Jan Říha.

Chrániče dveří jsou k dispozici za příplatek necelé čtyři tisíce korun a to pouze u modelu Focus. Pečliví majitelé jiných aut jsou proto odkázání na gumové ochranné profily, které si na hrany dveří lepí dodatečně. Jako to udělal i kolega Honza Říha. „Stálo to zhruba čtyři až pět stovek, ale po dvou letech mi to odpadlo a tady bych to asi měl na déle, takže myslím, že to až tak vysoká cena, s tím, že nemám oprýskané dveře, kde to může začít reznout, zase není,“ říká Jan Říha.

Fakt ale je, že systém patentovaných aktivních chráničů ochraňuje spíš dveře aut, vedle kterých stojíte. Když vedle vás zaparkuje někdo bezohledný, dveře vám odře nebo promáčkne – tento vynález tedy obyčejné plastové lišty nenahrazuje. „Když jsme je prodávali za zaváděcí cenu, tak si je objednávalo více, než 20 procent zákazníků. Nyní zaváděcí ceny skončily a zájem se malinko snížil – jsou to řádově procenta,“ říká za Ford Martin Linhart. Unikátní systém ochrany dveří plánuje automobilka rozšířit postupně na všechny své modely. U konkurence se zatím s ničím podobným nesetkáte.