Rallye Dakar 2014 - informace od A do Z

Dakarské dobrodružství

V lednu se na vlnách Radiožurnálu můžete v živých vstupech, rozhovorech i reportážích Jana Říhy přenést do Jižní Ameriky. 5. ledna z argentinského Rosaria odstartují stovky dobrodruhů, kteří budou čtrnáct dní dobrovolně ničit sebe a techniku jen proto, aby překonali trať dlouhou tisíce kilometrů!

Dakarští účastníci opět budou muset překonat Andy průsmykem ve výšce skoro 5 tisíc metrů, ale i poušť Atacama, kde už stovky, možná tisíce let nepršelo. Právě tady – ve vyprahlém království písku, kamení a prachu americká NASA trénovala svou misi na Mars. Navíc tady najdete prestižní observatoře, protože v Atacamě je nejvíc bezoblačných dnů a nocí v roce. Novinkou na trase je krátký výlet do Bolivie, naopak Peru po dvou ročnících v tamních pouštích z dakarského itineráře zmizelo.

Rallye Dakar startující 5. ledna v argentinském Rosariu s cílem 18. ledna v chilském Valparaisu znovu přitáhla dobrodruhy více než padesáti národností. 36. ročník opět přilákal české závodníky – dva v kategorii motorkářů, jedno české auto a šest kamiónů. Délka trati se pro každou z kategorií liší. Nicméně už teď je jasné, že Dakar 2014 bude extrémně dlouhý, protože jeho účastníci musí zvládnout přes deset tisíc kilometrů. Měřených bude zhruba polovina, zbytek trati jsou přejezdy.

Reportér Jan Říha bude v pravidelných vstupech každý den aktuálně informovat o průběhu i zákulisí slavného pouštního maratónu a představí jeho největší osobnosti i „pěšáky“ v zákulisí. Samozřejmostí jsou živé vstupy do vysílání kdykoli, když se bude na rallye něco důležitého dít. Reportáže z Rallye Dakar 2014 s fotogaleriemi a rychlé zpravodajství najdete v průběhu celé rallye spolehlivě také na stránkách www.zelenavlna.cz/dakar. Přenos reportáží, rozhovorů i fotografií umožňuje speciální satelitní zařízení, přes které se dá telefonovat a posílat data z kteréhokoli místa na zemi. Perličky a postřehy reportéra Jana Říhy, autora knih 30 let Rallye Dakar a Rallye Dakar v Jižní Americe, budou nabízet také facebookové stránky Zelené vlny a Radiožurnálu.

Závodníci budou opět soupeřit nejen mezi sebou, ale například také s nástrahami pouště

Češi na Dakaru 2014:

Lopraisova tatra odjíždí od cílové rampy

Motorky:
č. 39 – David Pabiška na KTM
č. 68 – Jan Veselý na Yamaze

Auta:
č. 379 – Josef Macháček, Vlastimil Tošenovský s buginou

Kamiony:
č. 503 – Martin Kolomý, René Kilian, David Kilian na Tatře
č. 504 – Aleš Loprais, Radim Pustějovský, Serge Bruynkens (BEL) na Tatře
č. 513 – Jaroslav Valtr, Jakub First, Josef Kalina na Liazu
č. 515 – Tomáš Vrátný, Jaroslav Miškolci, Milan Holáň na Tatře
č. 519 – Jan Tománek, Michael Kašpárek, Tomáš Kašpárek na Tatře
č. 525 – Vlastimil Vildman, Martin Macík, Michal Mrkva na Liazu

Dakarské zajímavosti:

V Argentině a Chile se můžete setkat skoro se všemi klimatickými pásmy od subtropického podnebí na severu až po subantarktické na jihu.
O zdraví a životy lidí v dakarském konvoji v Jižní Americe se stará 60 lékařů v mobilní nemocnici, která cestuje s rallye. K dispozici mají 10 terénních aut a 3 helikoptéry. A v případě potřeby i provizorní operační sál ve speciálním stanu.
Nejvyšší horu And je Aconcagua, která se tyčí do výšky 6965 metrů.
Dakar je sice závodem světového významu, ale není přímo řízena žádnou mezinárodní automobilovou nebo motocyklovou federací. Francouzská společnost A.S.O. zajišťující také slavnou Tour de France ji pořádají jako „soukromou“ výdělečnou akci.
Informace o trase, závodnících a další zajímavosti najdete na oficiálních stránkách dakar.com.

Vysílání Radiožurnálu z Dakaru 2014 (4. – 19. ledna)

Na Radiožurnálu uslyšíte každý den, co je nového na trase. Nejen českým závodníkům bude už podeváté v patách reportér Jan Říha. Kromě výsledků a informačních souhrnů ve zprávách vás seznámí se zázemím dakarské rallye. Těšit se můžete na jeho tradiční Dakarský deník s reportážemi ze zákulisí slavného závodu a vizitky největších osobností soutěže i „bezejmenných“ lidí, bez kterých se dakarský konvoj neobejde.

Reportér Jan Říha posílá reportáž z břehu Atlantiku

Ranní Radiožurnál:
zajímavosti v reportážním Dakarském deníku v 7:20
aktuální informace a výsledky v ranních sportovních zprávách

Dopolední Radiožurnál:
reportáž z Rallye Dakar a jejího zákulisí

Odpolední Radiožurnál:
cca v 16:50 živý vstup z Rallye Dakar – aktuální etapa a zajímavosti
živé aktuální vstupy ve sportovních zprávách

Večerní Radiožurnál:
živý vstup nebo rozhovor o aktuální etapě a jejích výsledcích, zajímavosti