Nevhodnou škrabkou si můžete poškrábat čelní sklo

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Auto, sníh, námraza - ilustrační foto

Oškrábat zamrzlá okýnka a smést nápadný sníh z auta musí před jízdou každý řidič. Pokud to neudělá, tak může dostat od policie vysokou pokutu. Očistit okna auta v zimě ale není zas tak jednoduché. Někteří majitelé proto použijí chemickou směs na rozmrazení, jiní sáhnou po klasické škrabce na okna. Ta ale může podle námi oslovených automechaniků poničit sklo u auta.

Špatná je například plastová škrabka s ostrými vroubky. Tam se podle Ladislava Musila z autoservisu FH Asistance z Táborska usazují nečistoty, které právě můžou sklo poškrábat. „Když přijdete se škrabkou a začnete škrábat, tak kromě ledu, na sebe škrabka nabírá i abrazivní částice ze skla, které na něm byly ještě předtím, než vůbec začalo mrznout. Škrabka ta skla pak doslova brousí a výsledek poznáte většinou až na jaře.“

Podle Martina Volka z autoservisu Bestdrive se ale řidiči nemusejí bát škrabky používat. Pokud budou mít okno bez hrubých nečistot, tak ty oděrky budou mikroskopické. Taky doporučil k odstraňování ledu spíš plastové škrabky.

Čtěte také

Rozhodně nestačí očistit třeba jen část předního skla, vysvětluje expert na silniční bezpečnost Robert Vacek. „Občas někdo jede a má průzor jako z tanku. Ten řidič potom nevnímá provoz kolem sebe a to nejen ve městě, ale i na těch menších silnicích. Například vozidla přijíždějící z pravé strany; chodce, který náhle chce vstoupit do vozovky, nebo něco podobného.“

Je dobré mít čisté celé čelní sklo a obě přední boční okna aby viděl řidič i do bočních zrcátek. Také je potřeba omést smetákem celé auto od ledu a sněhu, a to platí pro všechna vozidla, tedy i pro kamiony a autobusy.

Přesné statistiky pokut za neočištěné auto policie ani Ministerstvo dopravy neeviduje. Mluvčí policejního prezidia Petr Habenicht ale řekl, že policisté budou tento přestupek nekompromisně pokutovat. „Řidiči hrozí příkaz na místě do výše 2000 Kč, ve správním řízení až 2500 Kč.“ Řidiči by si podle policie měli také očistit zpětná zrcátka, všechna světla a registrační značky.