Nejhorší díra na silnici pro rok 2013 je ve Smečně na Kladensku

projekt výmoly na silnicích
projekt výmoly na silnicích

Ulice Slánská ve Smečně na Kladensku je podle projektu Výmoly.cz „Nejhorší dírou republiky“. I zbývající dvě místa na pomyslných stupních vítězů obsadily ulice této středočeské obce. Projekt, jehož jsme partnerem, běží už třetím rokem.

Každý, kdo vidí na silnici výmol, výtluk nebo prostě místo, které potřebuje opravit, ho může vyfotit a umístit na stránky Výmoly.cz. A jak se stav našich silnic zhoršuje, nahlášených děr přibývá. „Zažíváme raketový růst, protože když si vezmeme loňský rok – nasbírali jsme 850 úseků a letos za prvních sedm měsíců je to už 2400 úseků, což ukazuje na exponenciální růst,“ konstatuje autor projektu Petr Čaník.

Za tři roky se projekt posunul až do fáze, kdy silničáři dostávají zprávu, kde je někde něco v nepořádku. „Automaticky jsou správcům silnic posílány notifikace na vybrané rizikové úseky,“ popisuje Jiří Cívka z Nadace pojišťovny Generali, která je partnerem projektu. A to samozřejmě nese své ovoce. „Více než 32 % letos celorepublikově nahlášených děr je již opraveno. První tři nejaktivnější kraje mají čísla dokonce nad 40 %. První Moravskoslezský kraj – dokonce 46 % letos nahlášených děr je už opravených,“ říká Petr Čaník.

Čtěte také

Spokojenější však mohou být i řidiči, kteří si stav jimi nahlášených výtluků mohou na webu průběžně kontrolovat, ale i ti, kteří po rozbitých silnicích prostě jen jezdí. „Zjednodušeně se dá říct, že z tohoto pohledu funguje i klasické Paretovo pravidlo – když opravíte 20 % nejkřiklavějších výmolů, 80 % řidičů bude spokojených, protože se zpravidla jedná o nejrizikovější úseky. Když se dneska podíváte na www.vymoly.cz, zjistíte, že nejkritičtější úseky, které byly ve Smečně, už jsou opravené nebo se pracuje na jejich opravě. To je nejlepší vizitka, která může být – jak pro projekt, tak pro silničáře,“ vysvětluje Jiří Cívka.

Do proslulé pasti na mamuty ve Smečně na Kladensku už nespadnete. Je opravena!

Vyhrálo Smečno!

Největší dírou republiky je tedy pro letošní rok ulice Slánská ve Smečně. Teď jsou na řadě kraje a mohou bojovat o to, kde opraví nejvíc nahlášených děr. „Kraj, který se nejlépe zhostí opravování silničních výtluků – které jsou nahlášeny na Výmoly.cz, dostává závěrem roku dotaci ve výši 100 tisíc korun. Pravda, částka je jenom symbolická. Na druhou stranu, tím, že se jedná o finanční dar, nadace zpětně vyžaduje vyúčtování a tím pádem je jasné, že finanční prostředky poputují tam, kam mají,“ upozorňuje Jiří Cívka. Kam to bude, budeme vědět na počátku příštího roku.