Nejhorší díra je U Seřadiště v Praze

03177647.jpeg
03177647.jpeg

Nejhorší dírou u nás je podle webu Výmoly.cz zcela rozbitá ulice U seřadiště v Praze. Její oprava je kvůli majetkovým sporům v nedohlednu. To loňský držitel této anticeny – silnice ve Smečně na Kladensku už byla úplně opravena. Stejně jako první vítěz mezi Závišicemi a Rybím v Novém Jičíně – kde celá akce před 4 lety začala. Ostatně videa z těchto míst si můžete prohlédnout na facebookovém profilu Zelené vlny. Projekt Výmoly.cz ale nabízí i další příběhy a, ačkoliv se to může zdát paradoxní, samotní silničáři ho vítají.

Druhým nejhorším místem pro řidiče je podle projektu Výmoly.cz ulice Dunajevského v Brně, třetím pak ulice Bořkovská v Semilech. Ale právě tady se nejeden řidič může mylně domnívat, že silničáři svoji práci, jak se říká, odflákli. „Na několika místech ulice jsou vyřezané pláty asfaltu, ve kterých je použitá normální dlažba. A samozřejmě, když člověk úsek i díru vidí, tak se může zdát, že jde o fušérsky udělanou práci, ale při podrobnějším zkoumání člověk zjistí, že je to skutečně technologický postup, který zajišťuje kvalitnější opravu dané silnice,“ popisuje Petr Čaník, autor projektu Výmoly.cz.

Čtěte také

Samotní silničáři postupem času projekt přivítali a dnes jim chodí automaticky do emailu informace o nově přidaném výmolu nebo výtluku, a jak potvrzuje Milan Novák z Moravskoslezského kraje, s touto informací dále pracují. „Tato informace jde jednak managementu a jednak na vedení středisek příslušným odpovědným zaměstnancům, kteří mají povinnost, se do tohoto serveru podívat. Identifikovat, jestli je výtluk opravdu na silnici, která nám patří do majetkové správy. Pokud ano, naplánují tam opravu a měli by i zareagovat – napsat, že tento výtluk je součástí souvislého úseku, že ho máme v plánu souvislých oprav na letošní rok anebo že ho opravíme během čtrnácti dnů. V Případě, že výtluk opravíme, jdou do aplikace zpětně a odkliknou „opraveno“.“

Ullice u Seřadiště - vítěz soutěže na výmoly.cz

Aktuálně jsou podle počtu nahlášených problematických silnic na tom nejhůř řidiči ve Středočeském kraji a v Praze s více než tisícovkou výmolů. Naopak z Karlovarska řidiči nahlásili jen 21 problémů a ze Zlínska 56. „Když vezmu úplně absolutní čísla za roky, co náš projekt běží, tak ze 4800 úseků, které evidujeme v rámci Výmoly.cz je aktuálně 44 % opravených, 14 % je v kritickém stavu a zbytek je ve stavu s nízkou prioritou,“ říká Petr Čaník.

Silnice plná výtluků - ulice U Seřadiště v Praze

Po vyhlášení největší díry na českých a moravských silnicích teď projekt vstupuje do druhé fáze, kdy se podle Jiřího Cívky z Nadace Generali bude hledat kraj, kde opraví nejvíc děr. „Kromě procenta opravených silničních výtluků budeme také hodnotit to, kolik výtluků bylo celkově v daném kraji nahlášeno, protože i to je důležité kritérium.“ Podle těchto parametrů jsou aktuálně nejaktivnější silničáři v Praze a ve Středočeském kraji. Kdo ale dostane příspěvek 100 000 korun na další opravy, budeme vědět na konci roku.