Motorkářům v Česku hrozí za jízdu mezi auty v koloně pokuta až deset tisíc korun

Motorka, motorkář, doprava

Motorkáři v Česku na rozdíl od Francie mezi auty v koloně jezdit nesmějí, Ministerstvo dopravy zatím o zavedení tohoto experimentu neuvažuje. Do budoucna by se to ale mohlo změnit. Teď českým motorkářům hrozí za podobnou jízdu mezi auty pokuta až deset tisíc korun. I přesto většina z nich tento zákaz porušuje.

„Když auta stojí nebo jedou opravdu krokem, tak mezi nimi projíždím.“
„Většina nás motorkářů jezdi mezi pruhy, samozřejmě když je tam prostor.“
„Nejezdím, proplétání mezi auty se bojím. Ale když je třeba nějaká kolona na dálnici, tak to tam pošlu, protože tam je silnice dost široká na to, abych se vešel.“

Čtěte také

I když je u nás průjezd motorek mezi auty zakázaný, řada motorkářů zákaz porušuje. Koluje mezi nimi řada historek, kde jim například řidiči aut otevřeli při jízdě v koloně do cesty dveře. Ve Francii jízdu mezi pruhy v místech s kolonami a pomalu jedoucími auty povolili, a to také kvůli snížení nehodovosti motorkářů.

České ministerstvo dopravy podle mluvčího Tomáše Neřolda francouzský experiment zaujal. „Budou důležité výsledky, jaký to mělo dopad na bezpečnost provozu, teď aktuálně to nezvažujeme, ale budeme to sledovat.“

Buďme ohleduplní

Pokud by toto pravidlo v České republice platilo, bude důležitá vzájemná ohleduplnost mezi řidiči. „Nebudu škatulkovat na řidiče aut a motorek, ale opravdu se stává, že někdo v té koloně v autě je nervózní a otevře dveře. Je to o chování lidí,“ připomíná motocyklový expert Josef Sršeň Šiler.

Většina přestupků motorkářů při jízdě v kolonách postižena není. Za takový způsob jízdy ale riskují pokutu od pěti do deseti tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku.