Majitelé velkých motorek nebudou muset od podzimu na emise

15. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Motorka, ilustrační foto

Majitelé velkých motorek už nebudou muset na měření emisí. Povinné měření výfukových plynů plánuje Ministerstvo dopravy zrušit od letošního podzimu. O starost méně tak budou mít nejen majitelé velkých motorek a čtyřkolek, ale dokonce i vlastníci mopedových aut. Ta mohou řídit lidé už od 15. let s řidičským průkazem na malou motorku.

„Aktuálně jsme v rámci novely zákona připravili to, aby u žádných motorek, tedy i těch nad 400kg nebylo potřeba měření emisí. Je to z toho důvodu, že jsme motorkářům chtěli vyjít vstříc, protože z větší míry se jedná o hobby záležitost, ty motorky mají dobrý servis a ten dopad na zvyšování emisí je minimální,“ vysvětluje chystané změny mluvčí Ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Čtěte také

Neusar dodává, že v Česku nebude muset na měření emisí asi sedm a půl tisíce strojů. To není podle Petra Říhy - vedoucího pražské emisní zkušebny - takové množství, aby se to emisních stanic finančně dotklo. „Že by to mělo nějaký negativní dopad na stanice měření emisí si myslím, že minimální. Bývají ale problémy s časem, protože to trvá dlouho, tak tím, že by nemuseli, tak se nějaký čas ušetří.“

Ze stejných důvodů jako v případě motorek a čtyřkolek ministerstvo jedná taky o zrušení povinnosti měření emisí historických aut, dodává mluvčí rezortu dopravy Zdeněk Neusar: „Neznamená to, že ta historická auta by nemusela na emise, pořád se bude muset kontrolovat, jestli má výfuk a výfukové ústrojí, nicméně neprovádělo by se měření plynných složek na koncovce výfuku.“

Ostatním ale Ministerstvo dopravy emisní zkoušku zpřísnilo. Od nového roku totiž musejí být všechny emisní stanice připojeny do centrálního systému Ministerstva dopravy. Tam společně s výsledky měření posílají taky fotky měřených aut. A podobná praxe už přes dva roky funguje i na stanicích technické kontroly.

autor: Jan Pastor
Spustit audio