Eko-výroba aut: Koberečky z ananasu, motor ze zbytků pražené kávy

Autodíly
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Autodíly

Automobilky investují do ekologické výroby autodílů a částí vybavení. Využívají biologický odpad. 

Zbytky ananasů nebo odpad z vypražené kávy. To všechno dnes dokáží automobilky zpracovat a použít dál při výrobě auta. Bojují tím za lepší planetu. Z různého odpadu můžou být třeba části světel nebo interiérové materiály, jako jsou koberečky.

Koberečky z ananasu

Automobilka Ford dokáže zpracovat zbytky pražené kávy. Pomocí vysokých teplot při nízké hladině kyslíku umí z tohoto odpadu vyrobit velmi odolný materiál, ze kterého jsou některé části motoru.

Škoda auto zase vyrábí koberečky ze zbytků ananasu, jak popsala už dřív Radiožurnálu designérka Škodovky Andrea Jensenová: "Jedna firma se specializovala na ananasové listy. Berou tyto listy a dělají z nich materiál, který je prakticky jako celulóza. To jsme vzali jako koberečky. Vypadá to jako karbonová struktura. Vzalo se něco, co se normálně vyhodí a z toho se udělá nový materiál."

Laky drahých aut z rýže

Ekologie se nevyhýbá ani luxusním automobilům. Důkazem za všechny je letošní koncept Bentley EXP 100 G. Lak karoserie má pigmentaci vyrobenou uměle z popela rýžových slupek. A interiéru dominují sedadla čalouněná tkaninou z vedlejších produktů vzniklých při výrobě vína.

Nákladnost ekologických dílů

Dražší a náročnější výrobu než třeba z platu potvrzuje motoristický novinář František Dvořák: "Zajistit konstatní dodávku té biologické složky v takové kvalitě, aby to bylo zpracovatelné a použitelné, tak to bude určitě velmi náročné. Ten výrobní proces musí být složitější, delší, náročnější. Možná i energeticky."

I přesto některé automobilky do ekologické výroby peníze investují. Příkladem může být třeba 6 let stará továrna BMW v německém Lipsku. Vyrábí tam elektromobil i3, který je zhruba z 97 procent vyrobený z recyklovatelných materiálů.