Dakar 2015: Chilecito 1

9. leden 2015 20:52

Poslední argentinský bivak byl v Chilecitu nedaleko Chile pod zasněženými vrcholky And. Pro všechny v konvoji to znamenalo povinnost vystát si na ostrém slunci frontu na vyřešení celních záležitostí a získání výstupního a vstupního razítka přímo v bivaku.

Večer přilétla z trati smutná zpráva. Polský motorkář Michal Hernik, startovní číslo 82, byl nalezen mrtvý na 206. kilometru měřeného úseku třetí etapy ze San Juanu do Chilecita. Příčina jeho smrti nebyla na místě zjištěna, protože na závodníkovi nebyly patrné žádné známky nehody. Ve chvíli, kdy vedení závodu ztratilo signál jeho zařízení Iritrack a bylo informováno, že do 15:16 nedokončil rychlostní zkoušku, zahájilo v 15:23 pátrací akci. Lékařská helikoptéra našla jezdce 300 metrů mimo závodní trať v 16:03. Bohužel, doktor už jen konstatoval závodníkovu smrt.

Michal Hernik byl ve svých 39 letech na své první Rallye Dakar, po druhé etapě byl na 84. místě. Zúčastnil se závodů Abu Dhabi Desert Chalenge 2014 a Marocco Rally 2013, oba dokončil.

Podle neoficiálních údajů jde o 54 oběť Rallye Dakar přímo spojenou se závodem.