Autovlakem na Slovensko – pro spoustu Čechů zajímavá alternativa při cestě na letní dovolenou

02927303.jpeg
02927303.jpeg

Autem nebo vlakem? Na tuto otázku si hodně Čechů mířících na Slovensko odpovídá jednoduše – „autovlakem“. Denně se můžete svézt třemi páry vlaků, které vaše auto odvezou z Prahy do Popradu nebo do Košic. Autovlak ocení nejenom rodiny s dětmi, co jedou na dovolenou do Tater, ale i dobrodruzi, které láká divočejší slovenský východ.

„Tam a zpátky to vyšlo asi na sedm tisíc. Sice byl v Praze trochu zmatek, řešili tam vagóny, asi se nějak přepočítali, ale jinak to probíhalo úplně v pohodě,“ říká jeden z cestujících.

Čtěte také

Večerní nakládka aut na popradském nádraží dává celkem jasný obrázek. Na vagón najíždí jedno české auto za druhým. Češi jsou pravidelnými zákazníky. „Ano, to máte pravdu. Převládají Češi, ale jezdí i Slováci, kteří tam pracují. V letní sezóně jezdí i motorkáři,“ potvrzuje místní železničář.

Z Prahy do Popradu je to asi 600 kilometrů. Dost dlouhá cesta na to, abych si ji radši odpustila, myslí si jedna z cestujících Michaela Dušková. „Cesta je příjemná. Přivezou mi sem auto, já se vyspím – je to pohoda. Pokud máte v autě pět lidí, tak by byla cesta strašně nepohodlná, ale asi by to s benzínem vyšlo levněji, když člověk jede po dálnici. Ale vzteká se kvůli ostatním řidičům, tak je to mnohem horší, než když tady chvíli počká, dá si dort a kafe.“

O dalších 200 kilometrů dál na východ, uprostřed zamlžených Polonin na ukrajinské hranici, si právě manželé Gottliebovi vaří snídani. Taky jim pomohl autovlak. Konkrétně si ušetřili asi sedm hodin cesty. „České dráhy využívají autovlak, takže si člověk přesune auto z Prahy do Košic. Potom už je to sem pouze dvě hodiny cesty. Je to úplně stejné, jako bychom jeli do Chorvatska a mě moře nějak neláká. Lepší je chození po kopcích než se válet u vody – hotel s polštářky není pro nás.“

Autovlaky na Slovensko přepravují auta do maximální výšky dvou metrů. Přepravní podmínky i aktuální ceník visí na webu Českých drah.