Auto nenafouknete. Pořiďte si střešní box

8. srpen 2014 12:45

Až dneska odpoledne pojedete autem někam na víkend, dříve nebo později potkáte auto, které má na střeše kola anebo autobox. Častokrát je to jediné řešení, jak převézt někam celou rodinu i s plnou výbavou. Auta sice nejsou nafukovací, ale díky těmto nosičům toho dokážou odvézt daleko víc. Navíc se dají i půjčit.

Někteří lidé jakoby zapomněli, že střešní box nebo nosič kol není obvyklou součástí auta a měli by tomu přizpůsobit styl jízdy. Možná proto, že k této jízdě nepotřebují žádné zvláštní řidičské oprávnění. Jenže stačí se podívat na pražské výpadovky. Řidiči kličkují při přejíždění z pruhu do pruhu, ač na střeše vezou třeba čtyři kola a na dálnici pak vysoce překračují povolenou stotřicítku. Přitom, jak zdůrazňuje Josef Kellner ze společnosti Neumax, některé autoboxy na takovou rychlost nejsou ani stavěné. „V každém návodu je napsaná rychlost, do jaké se smíte s boxem na autě pohybovat. Je to zhruba od 90 km/h.“

Čtěte také

Nejčastěji je od výrobců doporučená rychlost 130 kilometrů v hodině, ačkoli při testech autoboxy vydrží i vyšší rychlosti. Nicméně velmi to ovlivňuje správné upevnění a rozložení převážených věcí. „V boxech máte většinou popruhy na upevnění věcí. Když vezete třeba kočárek, je třeba ho pořádně přidělat, aby nedošlo třeba k nějaké kolizi, aby kočárek z boxu nevylétl a tak podobně,“ upozorňuje
Josef Kellner.

Jakou velikost?

A právě proto bychom už při výběru měli vědět, co chceme ve střešním boxu vozit. Jsou autoboxy na 40, ale také 95 kilogramů, měřit mohou od 140 až třeba po 220 centimetrů. Podle prodejce Vladimíra Böhma bychom délku boxu měli vybírat podle nejdelšího převáženého předmětu, což jsou většinou lyže. „Čím kratší box, tím víc je na střeše auta schovaný za větrem a tím je nižší spotřeba a lépe otevřete kufr.“

Čtěte také

Ačkoli se střešní boxy dají jednoduše koupit na internetu, může být výhodnější zajet i s autem do specializované prodejny, abyste si ověřili, že vybraný autobox je možné namontovat na příčníky vašeho auta. „Základní předpoklad je mít dvě příčné tyče, na které střešní box namontujete. Zákazníků se potom ptáme, jestli mají hliníkové tyče s T drážkou nebo ocelové tyče obdélníkového profilu. Podle toho se mění úchyt střešního boxu,“ říká Vladimír Böhm.

Dříve byly jen ocelové tyče, postupně je vytlačuje hliník, který je z provozního hlediska výhodnější. „Jsou lehčí, mají lepší aerodynamický odpor, tudíž na střeše méně hučí. A unesou stejně.“ Kvalita autoboxů je různá a tomu samozřejmě odpovídají i ceny, které se pohybují od zhruba tří tisíc po desetinásobek. Kdo si kvůli jedné cestě nechce střešní box kupovat, může si jej vypůjčit.

autor: evk
Spustit audio