Autem vlakem

Autovlak

Prázdniny se chtít nechtíc dostávají do druhé poloviny a bohužel není týden, kdy bychom neslyšeli, že na zahraničních silnicích umírají Češi. Přičemž většinou je to v Chorvatsku anebo při cestě do této Čech turisticky oblíbené destinace. A přitom se této nebezpečné, více než tisícikilometrové, cestě dá celkem snadno vyhnout.

Stačí posadit auto na koleje, tedy přesněji na speciální vagón Jadranexpresu, který v sezóně jezdí z Prahy do Splitu každý den. Poplatek za přepravu auta je 1611 korun a tato základní cena se pak navyšuje o ceny jízdenek podle počtu cestujících v lehátkovém či lůžkovém voze, a to v závislosti na nejrůznějších slevách. Loni autovlak do Chorvatska nejezdil, před dvěma lety pouze jednou za týden a v letošní sezóně každý den. A zatím se zdá, že si jej lidé docela oblíbili. Například včera ráno, tedy poslední červencový den, využilo chorvatského autovlaku celkem šest motoristů. Nakládla automobilů s reportážním mikrofonem Eva Kézrová.

0:00
/
0:00

Pravidelně každé ráno kolem sedmé hodiny probíhá nakládka vozidel na vagón Jadranexpresu do chorvatského Splitu. Zároveň ale ze slovenského Popradu přijíždí další speciální vagón - plný aut - a skladník přepravy Zdeněk Fryš má opravdu plné ruce práce. Například včera ráno šlo o 14 vozidel z celkem dvacetimístné kapacity. Reportážní mikrofon Evy Kézrové tak měl pořád co natáčet.

0:00
/
0:00

Za 22 hodin budou cestující z pražského hlavního nádraží vystupovat na peróně v chorvatském Splitu a během cesty určitě budou pohodlně pospávat v lůžkovém či lehátkovém voze.